Széria-trans kft.  
 
 
 
 
   
 
Gyakran Ismétlődő Kérdések
 
 
 

GLETTEK

VAKOLATOK

HÉZAGOLÓ ANYAGOK

ALJZATKIEGYENLÍTŐK

RAGASZTÓ / SZERELŐGIPSZEK

MODELLGIPSZEK

ALAPOZÓK

 

 


 

GLETTEK

 

VAKOLATOK

 

HÉZAGOLÓ ANYAGOK

 

ALJZATKIEGYENLÍTŐK

 

RAGASZTÓ / SZERELŐGIPSZEK

 

MODELLGIPSZEK

 

ALAPOZÓK

 

 

 

 

 


GLETTEK

Mészfestékkel kezelt felületre szabad-e glettelni glettelőgipsszel?
Széria-Glettet nem szabad közvetlenül felhordani a meszes felületre. A glettelés előtt a mészfestéket alaposan le kell csiszolni, és a felületet alapozóval le kell kezelni.

Lehet-e Széria-Glettel kezelt felületre mészfestéket felhordani?
Elvben lehetséges, de a festést megelőzően a glettelt felületet a mészfesték gyártója által javasolt alapozóval le kell kezelni. Az alapozó használata mindenképpen ajánlatos!

Lehet-e Ytong falazatra Széria-Glettel vakolni?
A Széria-Glett nagyon jól felhasználható Ytong falazatra vakolatként, de a vakolás előtt alapozóval kenjük át a felületet.

Diszperziós festékkel bevont felületre szabad-e glettelőgipsszel rámenni?
Nem. A filmképző anyagokat -mint amilyen a diszperziós festékréteg is- a glettelés előtt mindig el kell távolítani.

Lehet-e a Széria-Glettel gipszkarton lapokat hézagolni?
Lehet, de a hézagerősítő szövet alkalmazása minden esetben szükséges.

Lehet-e a Széria-Glettet egy rétegben felhordva 10 mm-es rétegvastagság felett is alkalmazni?
Elvben igen, de a repedések kialakulásának veszélye 10 mm-es rétegvastagság felett jelentősen megnő, amennyiben egy rétegben visszük fel az anyagot. Ebben a rétegvastagságban gazdaságosabb a Széria-Vakolat 6-40 mm-t alkalmazni.

Falfűtéssel szerelt falak esetében használható-e a Széria-Glett?
Igen használható, de az erősen nedszívó aljzatokat a glettelés előtt a repedések elkerülése miatt minden esetben alapozni kell.

 

 


VAKOLATOK

Széria-Vakolattal vakolt felületet szükséges-e glettelni?
A Széria-Vakolatot glettelő vakolatként is fel lehet használni. Ebben az esetben többnyire nem szükséges a felületet átglettelni, mert az szakszerű munkavégzés mellett glettelés nélkül is átfesthető, vagy tapétázható.

Felhasználható-e a Széria-Vakolat 6 mm alatti rétegvastagságban?
Nem, mert 6 mm alatti rétegvastagságnál a repedések kialakulásának veszélye jelentősen megnő.

 

 


HÉZAGOLÓ ANYAGOK

Szükség van-e az üvegszálas hézagkitöltő glettnél hézagerősítő csík használatára?
Abban az esetben nincs, ha a beépített gipszkarton rendszer tartószerkezetének kivitelezése megfelel a statikai követelményeknek, valamint a lapok burkolási munkafázisánál követésre kerültek a gipszkarton lapok rendszergyártójának beépítési iránymutatásai. Különösen figyelni kell a lapok egymáshoz való illesztésére, a megfelelő kitámasztásra, a csavarozásra, valamint a vágott/tört lapéleknél az élkiképzés(fózolás) minőségére.

Igaz-e, hogy üvegszálas hézagkitöltő használatánál a fugák utánglettelése megspórolható?
Többnyire igen, mert az üvegszálakkal és cellulózszálakkal megerősített glettanyag igen magas arányban alfa-gipszet tartalmaz, amely a száradás után nem zsugorodik, így a fugákba, hézagokba töltött anyag a teret teljesen kitölti, és a megkeményedés után sem esik össze.
Az utánglettelést azonban csak abban az esetben tudjuk megspórolni, amennyiben a munkavégzés során nem használtunk hézagerősítő csíkot. Hézagerősítő szövet használatánál szükségessé válhat az utánglettelés.

Használható-e a Széria-Hézagoló gipszkarton lapok felületi glettelésére?
Fokozott felületi keménység és szilárdság igénye esetén kifejezetten javasoljuk a Széria-Hézagoló használatát gipszkarton lapok felületi glettelésére. Normál követelmények között azonban elegendő, és gazdaságosabb megoldás a Széria-Glett használata.

 

 


ALJZATKIEGYENLÍTŐK

15 mm feletti rétegvastagságnál is használható-e a "Széria" önterülő alzatkiegyenlítő?
Igen, használható 15 mm feletti rétegvastagságok egyrétegű kiöntésénél is, de 10 mm feletti kiegyenlítéseknél gazdaságosabb a "Széria" vékony esztrich használata, amely a műszaki paraméterekben ugyanazt tudja, mint a 2-15 mm -ig használatos önterülő aljzatkiegyenlítő, de jelentősen olcsóbb termék.

Használható-e padlófűtéssel szerelt helyiségekben az aljzatkiegyenlítő vékony esztrich?
Igen használható, de a fűtést a felhasználástól számított 10 napon belül nem szabad ráindítani.

Miben különbözik az anhydrit alapú aljzatkiegyenlítő a cementes alapú aljzatkiegyenlítőtől?
Az anhydrit (kalciumszulfát) bázisú aljzatkiegyenlítő jobb terülési képeségekkel rendelkezik. A kész aljzatban sokkal kevesebb a szilárdulás folyamatában keletkező és visszamaradó feszültség, így szinte feszültségmentes felületet biztosít, amely kis rétegvastagságban sem repedezik meg, és a gördülőszékes terhelésnek már 2 mm-es rétegvastagságnál is ellenáll.

Hány óra múlva járható, és hány óra múlva burkolható a "Széria" aljzatkiegyenlítő?
A felvitt rétegvastagságtól és a környezeti viszonyoktól (pl. hőmérséklet, páratartalom) is függ, de általában kb. 8 óra múlva már járható a felület, és 24 óra múlva burkolható.

 

 


RAGASZTÓ / SZERELŐGIPSZEK

A gipszkarton ragasztógipsz csak gipszkarton lapok felragasztására jó, vagy használható más építőipari elemek (pl. stukkódíszek) rögzítésére is?
A gipszkarton ragasztógipsz egy speciális ragasztóhabarcs, amely kiválóan alkalmazható gipszkarton lapok, gipszrost lapok (fermacell) és egyéb gipsz alapú lapok masszív falazatra történő felragasztásához. Stukkódíszek rögzítéséhez azonban nem javasoljuk a használatát. Stukkódíszek, ornamentikák felragasztásához egy másik, kifejezetten erre a célra kifejlesztett gipsztartalmú ragasztót tudunk ajánlani. Ilyen igénye esetén forduljon vevőszolgálatunkhoz.

Miben különbözik a szakipari szerelőgipsz a stukatúrgipsztől?
A szakipari szerelőgipsz műszaki, minőségi paraméterei minden tekintetben jobbak a hazai piacon beszerezhető stukatúrgipszeknél. Ez egy speciálisan 5 perc alatt szilárduló, kifejezetten fehér, gyorskötésű rögzítőgipsz, amely kiválóan felhasználható szakipari szerelési és rögzítési munkákhoz (pl. villanyszerelésnél), valamint háztartási és hobbyjellegű szerelésekhez, és festőipari javításokhoz is.

 

 


MODELLGIPSZEK

Mennyi a Keramod 125 modellgipsz kötésideje?
Nincs határozottan beállított kötésideje. A szabvány (MSZ 57:1977) szerint a kötésidő kezdetének mindig nagyobbnak kell lennie 6 percnél, a kötésidő végének pedig mindig kisebbnek kell lennie 30 percnél. Konkrét felhasználói igény esetén a modellgipsz természetesen beállítható úgy is, hogy ezen a tartományon belül mindig azonos legyen a kötésideje.

Felhasználható-e a Keramod 125 modellgipsz kerámiaipari célokra, például vékonyfalú elemekhez?
A Keramod 125 modellgipsz széleskörűen felhasználható kerámiaipari célokra. A széles skálán mozgó felhasználói igények miatt a Keramod 125 modellgipsz mellett ajánljuk speciális öntőforma gipszeinket is, amelyek között mindenki megtalálhatja a saját kerámiaipari gyártásához legjobban igazodó ideális nyersanyagot. Kérje a gyártó, illetve a forgalmazó segítségét!

 

 


ALAPOZÓK

Miért használjunk alapozót?
Az alapozó megköti az ásványi bázisú aljzatok, falak, padlórendszerek porózus és porló részeit, ezáltal sokkal jobb tapadási felületet biztosít. Az aljzatban lévő pórusok zárásával jelentősen csökkenti, és egyenletessé teszi a felület nedvszívó képességét, megakadályozza a gipszes vakolatok, glettelőgipszek gyors kiégését. Beltérben ásványi aljzatok és diszperziós festékek védőbevonataként is felhasználható.